Nauka SQL za pomocą XAMPP

SQL jest to strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych.
Język SQL jest językiem deklaratywnym. Decyzję o sposobie przechowywania i pobrania danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych (DBMS).Wikipedia

W łatwy sposób można rozpocząć przygodę z poznaniem języka zapytań poprzez XAMPP czyli darmowy, wieloplatformowy, zintegrowany pakiet, składający się głównie z serwera Apache, bazy danych MySQL i interpreterów dla skryptów napisanych w PHP i Perlu.

Strona internetowa XAMPP
Strona internetowa XAMPP

W moim przypadku instalacja nie przebiegła bez problemów. Pojawił się problem z portem protokołu, jednak bardzo łatwo udało się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Zamieszczam link do rozwiązania gdyby ktoś miał podobny problem.

Po instalacji programu wystarczy uruchomić serwer MySQL i można już działać z bazami danych i tabelami 😉

Okno programu XAMPP
Okno programu XAMPP

Dostęp do MySQL uzyskujemy dzięki phpMyAdmin, które działa w przeglądarce internerowej. PhpMyadmin to :

narzędzie służące do łatwego zarządzania bazą danych MySQL, napisane w języku PHP. Oprogramowanie wydawane jest na licencji GNU General Public License i umożliwia między innymi tworzenie/usuwanie baz danych, dodawanie/kasowanie relacji oraz edycję ich struktury i zawartości. Wszystkie operacje mogą być wykonywane z poziomu przeglądarki internetowej, w graficznym środowisku, bez konieczności pracy z domyślnym interfejsem tekstowym.Wikipedia
Wygląd serwera PhpMyAdmin
Wygląd serwera PhpMyAdmin

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć pierwszą bazę danych i “bawić” się językiem zapytań:

Tworzenie bazy danych
Tworzenie bazy danych poprzez MySQL w phpMyAdmin
Polecenie SQL

Jeśli jesteś zainteresowany nauką SQL odsyłam do mojego wpisu dotyczącego kursów informatycznych oraz osobiście polecam książkę o SQL z serii Rusz Głową.

Miłego dnia 🙂

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz