Moja droga do zostania testerem oprogramowania – część 1

Dzień dobry 🙂

od października mam przyjemność być słuchaczem studiów podyplomowych, Tester Oprogramowania w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, i póki co mogę powiedzieć wielkie WOOOW. Ukończyłem kiedyś dawno … dawno temu za 7 jeziorami i 7 morzami itd … szkołę policealną Technik Informatyk i mogę powiedzieć, że zaskoczyłem się na początku tym, że studia są bardzo dobrze poprowadzone od strony praktycznej. Bardzo zależy mi na nich bo po pierwsze jest to coś co lubię a po drugie wiążę z tym swoją nadzieje na rozpoczęcie pracy w IT, o której marzę od dawna. Może drogi Czytelniku poszukujesz początkującego testera 😉 ?

Na studiach materiałów jest ogrom i zapowiada się, że po każdym zjeździe będzie przebywać mnóstwo nowych rzeczy, oczywiście przerażają podstawy programowania i automatyzacja tekstów, ale w pozytywny sposób.

Tak jak to robię z nauką języków obcych (szczególnie angielskiego) po każdych zajęciach próbuję znaleźć sposoby, aby poćwiczyć rzeczy ze studiów w dogodny dla mnie sposób, także na przykład w drodze do i z pracy (niestety jeszcze nie jako tester).

Już na drugim zjeździe gdzie omawialiśmy polecenia Linuxa kilka osób zadało pytania “jak ja mam to przećwiczyć skoro nie mam Linuxa”, zajęło mi kilka sekund aby wyjąć telefon i w Google play znaleźć aplikację podobną do linuksowego terminala 😉 i sprawuje się ona bardzo dobrze – działa nawet polecenie ssh. Mało tego na terminalu działają programy curl jak i git (system kontroli wersji).

Do przedstawienia zrzutów ekranu z telefonu użyłem aplikacje SideSync.

System kontroli wersji Git na telefonie z systemem Android oraz na Windows 10 poprzez bash

Ba. Nawet najnowsza aktualizacja Windows 10 wprowadziła obsługę Bash i można zainstalować z sklepu Windows Ubuntu.

Korzystanie z terminala w telefonie, na zainstalowanym Bash w Windows 10 oraz na Ubuntu poprzez VirtualBox

Czyli mamy możliwość przećwiczenia i nauki w praktyce rzeczy pomocnych przy testowaniu w telefonie z systemem Android, na komputerze z Windows 10 oraz na wirtualnej maszynie VirtalBox oraz oczywiście na dowolnej dystrybucji Linuxa zainstalowanej na komputerze lub poprzez LiveCD/DVD. W internecie jest kilka stron internetowych które umożliwiają korzystanie z ala terminala poprzez przeglądarkę.

Jako tester wiem, że będzie mi potrzebny i pomocny język programowania Python, dlatego już teraz mam w swojej liście “to-do” kilka kursów i książek związanych z programowaniem w Pythonie. Oczywiście i w tym przypadku wspieram się światem aplikacji mobilnych. Aplikację SoloLearn już przedstawiłem w wpisie o kursach informatycznych. W tej aplikacji mamy też możliwość nauki Python wraz z możliwością uruchomiania kodu (ograniczone). W aplikacji też zawarte są ćwiczenia i także wsparcie na forum. Na potrzeby wpisu stworzyłem mały programik liczący po roku urodzenia ile dana osoba ma lat, oczywiście wymaga rozbudowy o obsługę if i dodanie alertów, bo raczej niemożliwe żeby ktoś urodził sie w roku 663 roku i żył nadal, no chyba że jest wampirem… hmmmm.

Oczywiście bardzo popularna jest też nauka dzięki aplikacji Enki.

Aplikacja Enki
Dzięki aplikacji Enki i SoloLearn oczywiście mamy możliwość nauki innych języków programowania 🙂

Swoją wiedzę z Python można ćwiczyć także dzięki aplikacji QPython:

ArrowArrow
ArrowArrow
Slider

Rozwiniecie zdolności analitycznych dzięki aplikacjom czemu nie … też udało mi się na to znaleźć kilka rozwiązań, ale o tym może kiedy indziej, teraz tylko wspomnę o KhanAcademy – tak, oczywiście jest do tego dedykowana aplikacja ;). W khanAcademy znajdziemy między innymi obszerny kurs matematyki od podstaw.

Miłego dnia Tobie Czytelniku 🙂

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz