Google Books – ciekawy sposób na naukę angielskiego.

Dzień dobry 🙂

Pracuję jako Tester oprogramowania dlatego też w życiu prywatnym, gdy w moje ręce trafi jakaś aplikacja staram się sprawdzić i przetestować jakie rozwiązania oferuje i jak mogę je wykorzystać w celu poprawy swojego życia.

Dzisiaj chciałbym dodać kolejny artykuł z serii dotyczących nauki języków obcych szczególnie angielskiego. Pomocna w tym zakresie jest aplikacja Google Play Books, która jest dostępna poprzez przeglądarkę WWW oraz jako aplikacja na system Android i iOS.

Zapraszam także na mój pierwszy artykuł z serii dotychących nauki języka obcego pod tytułem “Ciekawe sposoby do nauki języków obcych” .

W tym poradniku skupię się na umiejętności czytania i słuchania audiobooków w języku angielskim, z której sam korzystam i aktualnie “chłonę” tym sposobem już trzecią książkę. Czytanie znacząco poszerza słownictwo i pokazuje wykorzystywanie słów w kontekście. Słuchanie pozwala się odłuchać z językiem angielskim. 

Czytanie po angielsku wydaje mi się atrakcyjnym sposobem na naukę angielskiego. Każdy z nas może miło spędzić czas czytając to, co go interesuje. Lubisz czytać biografię lub książki historyczne, czemu by nie spróbować czytać tego po angielsku. Oczywiście ważne jest wybranie książki odpowiedniej do poziomu angielskiego.

Numer 1 u mnie jest Google Play Books, które zawiera bardzo obszerny katalog ebooków i audiobooków.

Książek na platformie jest bardzo dużo i każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego. Wcześniej pisałem o ważnej rzeczy, jaką jest odpowiedni wybór książki do swojego poziomu. Możliwość preczytania darmowej próbki jest pomocna w momencia podjęcia decyzji, jaką książkę wybrać. 

W jaki sposób korzystam z Google Play Books oraz z jakich funkcji korzystam?

Notatki

Kiedy czytam książkę i natrafię na słowo, którego nie znam lub z innego punktu widzenia wydaje mi się to słowo wartościowe dodaję do niego notatkę. Czasem jakiś cytat i konstrukcja gramatyczna bardzo mi się podoba to dane zdanie zaznaczam “highlight”. Inny kolor używam do zaznaczania słów do nauczenia a innym zdań, które mi się spodobały. Do wyboru mamy aż 4 dostępne kolory

Notatki w Google Play Books.

Dodając notatki korzystam najczęściej ze słownika Cambridge ponieważ w momencie przyklejenia definicji do notatki zostaje także wklejony fonetyczny zapis wymowy danego słowa. W celu zdobycia polskiego tłumaczenia oraz znalezienia zdań z wykorzystaniem słowa korzystam z bardzo dobrego polskiego słownika Diki.pl

Dodawanie notatki jest bardzo łatwe. Wystarczy kliknąć lub zaznaczyć słowo lub zdanie i na rozwijanej liście, która się pojawi kliknąć “Add note”, lub w przypadku aplikacji mobilnej wybrać ikonę dodawania notatki:

Dodawanie notatek

Definicje

Wyżej opisałem jak można dodawać definicję słów korzystając z notatek. W Google Play Books można sprawdzić definicję słowa bez potrzeby korzystania z notatek i sprawdzenia znaczenia słowa w zewnętrznym słowniku. Po kliknięciu słowa mamy dostęp do opcji “Define”, która wyświetli definicje słowa oraz pokaże fonetyczny zapis wymowy.

Tłumaczenia

Google Play Books daję nam możliwość w łatwy sposób tłumaczenia fragmentów książki na inne języki. Oczywiście jest to tłumaczenie oparte na Google Translate więc trzeba być ostrożnym 😉 Tłumaczenie to pozwala jednak zrozumieć kontekst i korzystając z tej funkcji nie natrafiłem na większe problemy i jakieś “straszne” błędy w tłumaczeniach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wybrać inny język niż angielski.

Tłumaczenia w Google Play Books.
Tłumaczenia w Google Play Books.

Integracja z Google Docs (Dokumenty Google)

Wiadomo, że w procesie nauki angielskiego duże znaczenie mają powtórki i utrwalenie nowo poznanego słowa. Google Play Books ma funkcję, która to umożliwia. Wszystkie nasze zapisane notatki są umieszczane w pliku na Google Docs.

Dodatkowo po otwarciu pliku wygenerowanego w Google Docs możesz go edytować i dodawać nowe informacje.

Wygląd zapisanych notatek w Google Docs.

 

Korzystając z Google Docs w łatwy sposób, czy to na komputerze czy poprzez aplikację mobilną możesz wrócić do zapisanych przez siebie notatek i powtórzyć nowe albo ciekawe zwroty na które natknąłeś się czytając książkę w języku obcym.

Wyszukiwanie terminów w Google lub Wikipedii

Natrafiając na termin, którego nie znasz możesz w łatwy sposób sprawdzić termin w wyszukiwarce Google lub w internetowej encyklopedii Wikipedia

Możliwość wyszukiwania zwrotów w Google lub Wikipedii.

 

Różne języki

Mój kolega Will, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych uczy się polskiego i także, co mnie zaimponowało hiszpańskiego. Kiedyś nawet na zasadzie wymiany językowej rozmawialiśmy po angielsku i po polsku. Zaskoczył mnie i zainspirował tym, że czytał Harry’ego Pottera po hiszpańsku. Dlatego Tobie Will dedykuję to część. W tym artykule jako przykład wykorzystania zastosowań Google Play Books pojawia się zawsze język angielski. Co jeśli Twoim celem jest poprawić inny język na przykład hiszpański.  No hay problema 😉

W katalogu ebooków i audiobooków znajdziemy wiele publikacji i wiele wersji językowych książek. 

Harry Potter po hiszpańsku. Proszę bardzo 🙂

 

Audiobooki

Na koniec możliwość, jaką oferuję Google Play Books, od której zaczynam czytanie książki. Audiobooki mogą znacząco poprawić rozumienie ze słuchu. Przed rozpoczęciem czytania, słucham rozdziału z danej książki. Książek słucham w różny sposób czasem biernie na przykład pracując a innym razem skupiam się na słuchanej treści. W momencie posłuchania rozdziału lub fragmentu książki zaczynam ten fragment czytać. Dla mnie to najlepszy możliwy duet dzięki któremu zamierzam poprawić mój język angielski.

 

Tak jak w przypadku ebooków katalog audiobooków w Google Play jest obszerny i kiedy znajdziesz daną książkę, Google Play Books ułatwia przełączenie na wersję audio wybranego tytułu.

 

Czytanie na głos (Read Aloud)

Funkcja, którą odkryłem niedawno to możliwość czytania książki za pomocą syntezatora mowy. Audiobooki są płatne i czasem nie kosztują mało więc można posiłkować się czytaniem książek przez syntezator, wiadomo, że jakość oferowana przez syntezator nie zastąpi osobę narratora czytającego książkę. Głos syntezatora może być także męczący. 

Funkcja ta może wymagać odpowiedniego skonfigurowania w ustawieniach systemu Androida.

Pomocny może okazać się poradnik od Google https://support.google.com/googleplay/answer/1062965

W moim przypadku należało włączyć w TalkBack opcję “Select to Speak” oraz skonfigurować opcję “Text-to-speech”.

Jeżeli wszystko mamy odpowiednio skonfigurowane dostaniemy dostęp do funkcji “Read aloud”, która spowoduje czytanie książki za pomocą syntezatora mowy.

Możliwość czytania książki poprzez syntezator mowy.

Podsumowanie

Z powodu wyżej wymienionych wyżej funkcji chętnie od niedawna korzystam w swojej “przygodzie” z czytania i słuchania książek po angielsku z Google Play Books. Moim zdaniem daje to rezultaty i poszerza moje słownictwo. Jest to jedna z moich metod na otaczanie się angielskim z każdej strony 😉 

Mam świadomość, że kupno książki i audiobooka z Google Play Books nie jest tanie jednak moim zdaniem warto czasem poświęcić trochę ciężko zarobionych pieniędzy i kupić książkę lub/i audiobooka. Warto także dodać ksiązki do obserwowanych, ponieważ czasem zdarzają się promocje i przeceny wybranych publikacji.

 

Miłego dnia życzę 🙂

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz