Ciekawe sposoby na naukę języków obcych – wpis aktualizowany

Obecnie nauka języka obcego nie musi tak jak kiedyś ograniczać się jedynie do ksiązki oraz dołączonej do ksiązki płyty CD (no dobra, pamiętam czasy kaset magnetowidowych 😉 ). Obecnie nawet telewizor posiada dostęp do internetu i często oferuje funkcję Smart TV, ba nawet pojawiają się dedykowane aplikację do nauki języka na smatwatche . Więc możliwości mamy w dzisiejszych czasach wiele 🙂

W tym wpisie chciałbym przedstawić kilka opcji nauki jezyków obcych, wiele z nich jest darmowych z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Będę przedstawiał wybrane sposoby w kontekście przydatności nauki angielskiego (wiele z nich może posłużyć również do nauki innego jezyka obcego). Zapraszam 😉

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za póżno

Sam próbuję się nauczyć z lepszym lub gorszym skutkiem angielskiego, jednak wiem że obecnie dzięki sieci Internet jest bardzo wiele sposóbów na naukę języka obcego dzięki wykorzystaniu telefonu, tableta, telewizora czy za pomocą przeglądarki i komputera. Postaram się pokazać kilka z nich. Zrzuty ekranu jeżeli chodzi o urządzenia mobilne wyłącznie z Androida, jako że urządzenia marki Apple niestety nie posiadam – jak ktoś ma niepotrzebny telefon z iOS chętnie przyjmę 😉

Poniżej kilka rozwiązań przydatnych do nauki związanych z oglądaniem materiałów w Internecie.

Oglądanie:

YouTube 

Filmy na YouTube mogą także pomóc udoskonalić twoją wymowę, a także wzbogacić słownictwo. Filmy z YouTuba można oglądać na nowych telewizorach, przez przeglądarkę oraz na każdym systemie mobilnym. Wszystko zależy od nas i jakie kanały związane z nauką jezyka zaczniemy subskrybować i które materiały są dla nas interesujące. Możliwości tego medium są wielkie. Można wybrać do subskrypcji kanały native speakerów, które uczą nas wymowy. Często do filmów dodane są napisy. To od Ciebie zależy jaki film Ciebie zainteresuje i jaka tematyka jest najbardziej dla Ciebie interesująca. Metoda ta jest również dobra do nauki innych rzeczy na przykład programowania, majsterkowania, gotowania czy do oglądania ćwiczeń z Mel B żeby rzucić zbędne kilogramy 😉 ..

Zaletą tego narzędzia jest to, że jest całkowicie darmowe i prawie nieograniczone i często pojawiają się nowe materiały na subskrybowanych kanałach. 

It is easy 😉 Wystarczy komputer, przeglądarka i adres www.youtube.com
Arrow
Arrow
Slider
Aplikacja YouTube dostępna jest na każdy system mobilny więc nic nie stoi na przeszkodzie oglądać filmiki w drodze do pracy lub w kolejce trzeba tylko posiadać spory pakiet internetowy 😉
Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider
Obecnie wiele telewizorów posiada opcje Smart TV i można na nich oglądać filmy YouTube
Nie masz telewizora SmartTV ale posiadasz konsole to też najprawdopodobniej masz dostęp do aplikacji YouTube

Osobiście polecam kanał Arelny Witt “Po cudzemu”.  Arlena zwalcza najczęściej popełniane błędy językowe przez Polaków i robi to w ciekawy i zabawny sposób. Osobiście polecam 😉 Oto przykładowy odcinek:

Tutaj pisałem o wtyczkach do Google Chrome przydatnych do nauki angielskiego oraz szczególnie przydatnemu w oglądaniu teledysków z YouTube dodatkowi  Musixmatch Lyrics for YouTube . Podobne rozwiązanie bazujące na teledyskach i  nie tylko znajdziemy w serwisie http://lyricstraining.com/ w którym mamy opcje gry, gdzie musimy wpisać słyszane słowa teledysku oraz możemy włączyć teledysk w wersji karaoke.

Netflix 

Z Netflixa podobnie jak z YouTube można korzystać i w przeglądarce , w telefonie komórkowym  a także na telewizorze i konsoli . Wiele materiałów posiada ścieżki dźwiękowe i napisy w kilku językach, więc jest yo sposób dobry do nauki także innych języków niż angielski.

Mówiąc o nauce języków przy użyciu Netlfixa nie sposób nie wspomnieć o usłudze fleex.tv. Istnieje także program fleex na komputer dzięki któremu można także oglądać w taki sam sposób filmy i seriale zapisane na dysku jeżeli program znajdzie dopasowane angielskie i polskie napisy (niestety z tym czasem jest problem).

Oglądając materiał po angielsku wystarczy wcisnąć spację, aby zatrzymać wideo i na ekranie wyświetli się tłumaczenie. Słowa, na które się kliknęło żeby zobaczyć tłumaczenie są zapisywane na koncie i można potem je przejrzeć i przypomnieć sobie, można także je dodać do ulubionych. Słowo dodane do ulubionych jest zapisywane wraz z całym zdaniem więc ma się podgląd w jakim kontekście wyraz został użyty.

Usługa niestety jest płatna 

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

 

Ulubione słowa z serwisu można wyeksportować do pdf-a i wydrukować. Oto przykład:

 

 

TED

Serwis z wykładami i prelekcjami na różne tematy także może być pomocny nie tylko w nauce języka obcego. TED dostępny jest na wiele platform.Na stronie fleex także można oglądać filmy z serwisu TED wraz z tłumaczeniami.
 
ArrowArrow
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider
 

Kursy internerowe:

Bardzo polecam opcję przerabiania kursów po angielsku. Jeśli coś Cię interesuje np. rozwijanie umiejętności informatycznych to ucząć się po angielsku niedość że uczysz się czegoś nowego to jednocześnie szkolisz także język obcy.

więcej o tym sposobie znajdziesz w moim wpisie Kursy internetowe i nie tylko – dwie pieczenie na jednym ogniu 

 

EnglishCentral

Dla tych, którzy wolą uczyć się języka obcego oglądając filmy polecam także serwis EnglishCentral. Serwis oferuje mnóstwo krótkich filmików z napisami po angielsku. Filmy są na bieżąco aktualizowane. W bazie można znaleźć także reklamy, trailery filmów itd… Serwis posiada także swoją aplikację na Androida i iOS
 
ArrowArrow
ArrowArrow
Serwis jest dostępny na platforme Android i iOS
ArrowArrow
Slider
 

Słuchanie:

Podcasty

BBC

Chyba najbardziej obfitą stroną z podcastami jest BBC Podcast oraz specjalna strona dla uczących się angielskiego BBC Learningenglish. Podcasty są bardzo ciekawe i dotykają one wielu tematow więc każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam bardzo serie podcastów English We Speak oraz 6 Minute English.

Zaletą podcastów jest opcja ich słuchania na telefonie. Możliwości odtwarzania podcastów na telefonie jest bardzo wiele, wystarczy sama przeglądarka lub aplikacja.

 

ArrowArrow
ArrowArrow
Learn English Listening - BBC na Androida
ArrowArrow
Shadow
Slider

Elllo

Równie popularnym co podcasty BBC jest serwis Elllo – posiada on też dedykowaną aplikację na Androida, Windows 10

Elllo zawiera wiele różnorodnych tematycznie materiałów.

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Audiobooki

wkrótce 

Portale i aplikacje:

Fiszkoteka.pl 

Sam korzystam z tego serwisu i w nim lubię najbardziej możliwość tworzenia własnych fiszek co dodatkowo angażuje mnie i wymaga ode mnie włożenia trochę wysiłku w znalezienie ciekawego zdjęcia obrazującego dane słowo oraz wyszukania ciekawych dla mnie przykładów jego zastosowania. Fiszkoteka umożliwia naukę wielu języków. Plusem jest także udzwiękowanie serwisu, każda nawet przez nas dodana fiszka jest czytana dzięki użyciu syntezatora.  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystać serwis do zapamiętywania innych informacji jak na przykład numerów tlefonu bliskich osób, czy ważnych dat itd… 😉

Portal posiada także wersję mobilną, która jak zapewnia osoba związana z serwisem ma być niedługo zaaktualizowana. Dzięki apkikacji można powtarzać fiszki np. w drodze do pracy.

ArrowArrow
ArrowArrow
W serwisie dostępnych jest wiele kursów w kilku językach
ArrowArrow
Slider
Działanie aplikacji na systemie Android:
Osobiście niestety nie posiadam żadnego urządzenia z iOS ale aplikacja jest dostępna na system spod znaku Jabłuszka

Pod koniec roku 2016 serwis rozpoczął udzielać darmowe lekcje angielskiego w formie webinarium.

Inne portale do nauki angielskiego : etutor, dualingo, buusu, , english-attack

Prawie każdy z nich posiada swoją aplikację mobilną na dwa najpopularniejsze systemy Android i iOS

Jeżeli zamierzasz uczyć się języka również dzięki swojemu telefonowi to świat aplikacji do nauki języka jest ogromny a aplikacji jest mnóstwo 😉 Jest w czym przebierać, od aplikacji całościowych aż po uczących gramatyki i czasowników nieregularnych albo wymowy lub angielskiego biznesowego. W sklepie z aplikacjami znajdziemy też słowniki, polecam szczególnie diki.pl

Mały przekrój tego co można znaleźć w Google Play:

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

 

Memorise

Dzięki temu rozwiązaniu można uczyć się także innych dziedzin jak matematyki, histroii, geografi, a nawet są kursy z porgramowaniem. W tym serwisie każdy ma możliwość stworzenia swojego kursu, ktoś nawet zrobił kurs z herbami rodów z powieści Gry o Tron 😉 Można ? … można!

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

 

English Grammar in Use

The world’s best-selling grammar series for learners of English. English Grammar in Use Fourth edition is an updated version of the world’s best-selling grammar title. empik

Jeśli szukasz jakiegoś podęcznika do nauki angielskiego to na pewno natkniesz się na opinie, że najlepszy podręcznik to English Grammar in Use – Raymond Murphy. Istnieje wersja podręcznika na systemy mobilne Android i iOS. Aplikacja zrobiona jest w ciekawy sposób i w pełni udzwiękowiona oraz z wieloma ćwiczeniami. Za dostęp do wszystkich lekcji na Androida trzeba zapłacić ok 71 zł. Myślę, że warto.

Portale społecznościowe:

W czasach kiedy każdy ma konto albo na facebook-u, instragramie lub innych dziwnych współczesnych tworach to rodzi się również możliwość wykorzystania tego w sposób bardziej kreatywny. Przewijasz mechanicznie walla i widzisz, że ktoś tam grał w Candy Crusch, komuś się urodziło 50 dziecko i nagle natrafiasz na nowe słowo które może Ci się sposobać i może utkwi Ci w pamięci.


Oczywiście nie nauczymy się języka w rok, dwa – jest to bardzo długotrwałty proces. Let’s start today 😉

 
 

Ostatnia aktualizacja 28.03.2017

28.03.2017 – dodane kursy internetowe

————————————————–

Już niedługo nowe ciekawe sposoby na naukę angielskiego z wykorzystaniem systemów mobilnych i za pomocą aplikacji na telefony i tablety.

W najbliższym czasie – dodane zostaną serwisy informacyjne i audiobooki oraz portale do nauki angielskiego face to face przez internet

 

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Ciekawe sposoby na naukę języków obcych – wpis aktualizowany"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Piotr
Gość

Fajne podejście do tematu nauki języka obcego 🙂 sporo tego 🙂

 
marek
Gość

Świetny wpis, ale proszę zrób kolor fontu bardziej czarny. Zbyt mały kontrast uniemożliwia płynne czytanie :/

 
Martyna
Gość

A słyszałeś o http://www.voscreen.com/ ?

 
wpDiscuz